CZ CZ Tabanca Tüfek Türkiye


HAKKIMIZDA

CZ - Ceska Zbrojovka (Çek Silah Fabrikası)

CZ Tabanca Tüfek Türkiye | Hakkımızda

CZ olarak bilinen Ceska Zbrojovka (Çek Silah Fabrikası) Çek Cumhuriyeti'nde 1936 yılında kurulmuştur.
Önceleri Uçaksavar ve Piyade Tüfeği üreten fabrika 2. Dünya Savaşı yıllarında Alman'ların eline geçmiş ve üretimini bu şekilde sürdürmüştür.
2.Dünya Savaşı sonucunda Alman yenilgisi sayesinde ortaya çıkan Çekoslovakya'nın başlıca silah üretim tesisi olarak Tabanca üretimine de başlamıştır. Bu dönemde üretilen tüm silahlar BRNO markasıyla üretilmekteydi.
Yurdumuzda Çek Vizörü olarak bilinen VZOR 50 ve VZOR 70 tabancaları da CZ üretimi olup sırasıyla 1950 ve 1970 modellerdir.Bu tabancalar yurdumuzda yoğun olarak kullanılmıştır ve halen de kullanılmaktadır.
Efsanevi tabanca CZ 75 ise uzun yıllar yapılan Ar-Ge çalışmalarının sonucunda 1975 yılında satışa sunulmuştur. Bu tabanca muhtemelen dünyanın en çok taklit edilen tabancası olup, yurdumuzda da kopyaları üretilmektedir.CZ 75 üretim miktarı 12. Eki. 2007 günü 1.000.000 adedi bulmuş ve günümüzde bu miktarın çok üstüne çıkmıştır.
CZ 75 Türk Emniyet teşkilatı tarafından resmi olarak 150,000 adet civarında ithal edilmiş olup 1988 yılından bu yana başarıyla kullanılmaktadır. Arıza durumu ve yedek parça ihtiyacı son derece düşük olup yüzbinlerin üzerinde atış yapan CZ 75'lerin halen sorunsuz ve hassas atış yapabildiğini gözlemlemek büyük bir mühendislik başarısı ve gurur kaynağıdır. Türk Emniyet Teşkilatının talebi üzerine Türk tipi kabze geliştirilerek dünyaya tanıtılmıştır.
Bu miktar CZ'yi Türk Devletinin en yüksek miktarda kullanmakta olduğu ithal tabanca konumuna getirmiştir. İthal edilen VZOR 50 ve 70 modelleri de göz önüne alındığında CZ'nin Türk Devletinin güvenlik güçlerinde 200,000 adetten fazla miktarda ve sorunsuz olarak uzun yıllardır kullanıldığı anlaşılmaktadır. Yurdumuza bilhassa 70'li yıllarda illegal olarak yüksek miktarda CZ Tabanca girmiş olduğu da anlaşılmaktadır.
CZ bugüne kadar 20 civarında tutulan Tabanca modeli, yüzlerce Av Tüfeği modeli, 2 çeşit Uçaksavar, yaklaşık 10 çeşit Piayde Tüfeği, 5 çeşit Akrep Makinalı Tabanca, Bombaatar, Havalı Tüfekler, ve birçok sair aksam tasarlamış, geliştirmiş ve üretmiştir. CZ fabrikası içinde bulunan Demir-Çelik fabrikasıyla birlikte tam entegre bir silah fabrikası olarak üretmekte olduğu silahların tüm parça ve aksamını kendisi tasarlayarak geliştirebilmekte ve imal edebilmektedir.
2006 yılında özelleştirilmiş olan CZ, süratle yeni modeller geliştirmekte ve başarılarını artırarak büyümektedir. Hem polimer gövde hem de çelik gövde tabanca üretiminde süratle yeni modeller geliştirirken, av tüfeklerinde de sentetik kundak, yarı otomatik ve çeşitli kalibre versiyonlarını da geliştirmektedir. Firmanın yıllık ortalama büyüme hızı %10'un üzerindedir.
CZ aynı zamanda tüfek kundaklarında Türk cevizi kullandığından yurdumuz ağaç sanayiinin ve tüfek sanayiinin de önemli bir müşterisi konumundadır.